2024 წლის 12 თებერვლის მთავრობის სხდომა
პირველი ვიცე-პრემიერის უფლებამოსილება დაეკისრება ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს - ლევან დავითაშვილს; თეა წულუკიანს, კულტურისა და სპორტის მინისტრს, დაეკისრება საქართველოს ვიცე-პრემიერის მოვალეობა; აგრეთვე ირაკლი ჩიქოვანს, თავდაცვის მინისტრს, დაეკისრება საქართველოს ვიცე-პრემიერის უფლებამოსილება, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მთავრობის სხდომაზე განაცხადა.
16 თებერვალი 2024
ირანის ისლამური რესპუბლიკის პირველი ვიცე-პრეზიდენტი ირაკლი კობახიძეს პრემიერ-მინისტრის თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავსირანის ისლამური რესპუბლიკის პირველი ვიცე-პრეზიდენტი მოჰამედ მოხბერი საქართველოს პრემიერ-მინისტრს ირაკლი კობახიძეს პრემიერ-მინისტრის თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავს.
იტალიის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძეს თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავსიტალიის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ჯორჯა მელონი საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავს.
შვეიცარიის კონფედერაციის პრეზიდენტი ირაკლი კობახიძეს თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავსშვეიცარიის კონფედერაციის პრეზიდენტი ვიოლა ამჰერდი საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავს.
კორეის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძეს თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავსკორეის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი ჰან დეოქსუ საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავს.
უკრაინის პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძეს თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავსუკრაინის პრემიერ-მინისტრი დენის შმიგალი საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავს.
ლიეტუვას რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძეს თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავსლიეტუვას რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი ინგრიდა სიმონიტე საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავს.
სერბეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძეს თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავსსერბეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი ანა ბრნაბიჩი საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავს.
15 თებერვალი 2024
ჩეხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი პეტრ ფიალა ირაკლი კობახიძეს პრემიერ-მინისტრის თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავსჩეხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი პეტრ ფიალა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს ირაკლი კობახიძეს პრემიერ-მინისტრის თანამდებობაზე დანიშვნას ულოცავს.