საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში მთავრობის სხდომა გაიმართა.
პრემიერ-მინისტრმა ბათუმის ახლად რეაბილიტირებული „გმირთა ხეივანი“ დაათვალიერაზაფხულის ტურისტული სეზონისთვის ბათუმს ახალი დასასვენებელი სივრცე შეემატა - ჟიული შარტავას სახელობის გმირთა ხეივნის სრული რეაბილიტაცია და საფეხმავლო სახიდე გადასასვლელების მშენებლობა დასრულდა.
პრემიერ-მინისტრმა ჩაქვის ძალოსნობის ბაზა გახსნასაქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჩაქვის ძალოსნობის ბაზა გახსნა.
პრემიერ-მინისტრი ბათუმის მე-16 საჯარო სკოლის მშენებლობის მიმდინარეობას გაეცნოსაქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ბათუმის მე-16 საჯარო სკოლის სამშენებლო სამუშაოები დაათვალიერა. მთავრობის მეთაური პროექტის მიმდინარეობას გაეცნო.
„ოცნების ქალაქში“ მცხოვრებ 582 ოჯახს ბინები გადაეცა582 ოჯახი, რომლებსაც რთულ ვითარებასა და პირობებში უწევდათ ცხოვრება, დღეს უკვე მიიღებს 582 ახალ ბინას, მათ შორის არის 800 ბავშვი, გილოცავთ ამ მნიშვნელოვან სიახლეს, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ბათუმის „ოცნების ქალაქში" მცხოვრები ოჯახებისთვის ბინების გადაცემის ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
ბათუმს ახალი საერთაშორისო სტანდარტების ყინულის სასახლე და საცურაო აუზი ექნებაბათუმს ახალი საერთაშორისო სტანდარტების ყინულის სასახლე და საცურაო აუზი ექნება. ახალი პროექტის დეტალებს, რომლის განხორციელება უახლოეს პერიოდში დაიწყება, პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე გაეცნო.
04 ივნისი 2024
პრემიერ-მინისტრი განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს თანამშრომლებს შეხვდასაქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს თანამშრომლებს შეხვდა.
ირაკლი კობახიძე - საქართველოში პირველად გამოიცა ფოტოალბომი, რომელიც თავს უყრის სრულ და ამომწურავ ინფორმაციას ქვეყანაში მოქმედი ყველა რელიგიური გაერთიანების ისტორიული და თანამედროვე საკულტო ნაგებობების შესახებგამოიცა საქართველოში მოქმედი საკულტო ნაგებობების ფოტოალბომი, რაც უმნიშვნელოვანესი მოვლენაა ჩვენი საზოგადოებრივი, სამეცნიერო, რელიგიური და კულტურული ცხოვრებისთვის, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ალბომის - „საქართველოში მოქმედი საკულტო ნაგებობები 2023 წლის მდგომარეობით" - პრეზენტაციაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.