საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში მთავრობის სხდომა გაიმართა.
პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის ბრიფინგიმინდა, შევაჯამო ჩავარდნილი „ნაცმაიდანი", ყველამ ძალიან კარგად დაინახა ერთი რამ - საქართველო არის სახელმწიფო. ჩვენ, განსაკუთრებით ამ 4 წლის განმავლობაში, თვისებრივად განვამტკიცეთ ჩვენი სახელმწიფოებრიობა, სამართლისა და კანონის უზენაესობა ჩვენს ქვეყანაში.
04 დეკემბერი 2024
პრემიერ-მინისტრის განცხადებადღეს დაგეგმილი იყო დებატები, საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში, საჯარო დისკუსია მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით, ჩვენს გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით, თუმცა, როგორც ცნობილი გახდა, როგორც პაპუნა ჯანელიძემ, ასევე თინა ხიდაშელმა უარი თქვეს საჯარო დისკუსიაში მონაწილეობაზე.
პრემიერ-მინისტრის პრესკონფერენციაჩავარდნილი „ნაცმაიდნის" შემდეგ ვხედავთ, რომ გარკვეული ძალები, ძალადობრივი დაჯგუფებები გადასული არიან იმაზე, რომ მცირედით მაინც დააზიანონ ჩვენი ქვეყნის ინტერესები, მათ შორის, გარკვეული ზიანი მიაყენონ ბიზნესსაქმიანობას და ა.შ. მაგრამ, რა თქმა უნდა, ეს მცდელობებიც განწირულია წარუმატებლობისთვის.
03 დეკემბერი 2024
პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის პრესკონფერენციამინდა, შევაჯამო განვლილი 5 დღე, ჩავარდნილი „ნაცმაიდნის" 5-დღიანი ციკლი. პირველ რიგში, მინდა, მადლობა გადავუხადო შინაგან საქმეთა სამინისტროს, პირადად შინაგან საქმეთა მინისტრს, თითოეულ პოლიციელს.
პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ იუსტიციის ახალი მინისტრი ანრი ოხანაშვილი სამინისტროს თანამშრომლებს წარუდგინასაქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ იუსტიციის ახალი მინისტრი ანრი ოხანაშვილი სამინისტროს თანამშრომლებს წარუდგინა.
ირაკლი კობახიძემ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის ახალი მინისტრი დავით სონღულაშვილი სამინისტროს თანამშრომლებს წარუდგინასაქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის ახალი მინისტრი დავით სონღულაშვილი სამინისტროს თანამშრომლებს წარუდგინა.
პრემიერ-მინისტრმა მაკა ბოჭორიშვილი საგარეო საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებს წარუდგინასაქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ახლად დანიშნული საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი საგარეო უწყების თანამშრომლებს წარუდგინა.
12 ნოემბერი 2024
გაეროს კლიმატის ცვლილების 29-ე კონფერენცია (COP29)
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე, ბაქოში, გაეროს კლიმატის ცვლილების 29-ე კონფერენციაში (COP29) მონაწილეობს.